تست هوش نوعی آزمون است که برای بررسی آی کیو یا بهره هوشی افراد بویژه کودکان انجام می گیرد.

اگرچه این آزمون تنها عامل تعیین کننده قابلیت های ذهنی کودک نیست اما می تواند تا حدود زیادی اطلاعاتی در ارتباط با بهره هوشی کودکان در اختیار والدین قرار دهد.

اگرچه میان بهره هوشی بالاتر و موفقیت در تحصیل و کسب و کار، یک رابطه مستقیم وجود دارد ، اما هستند افرادی که بهره هوشی بسیار بالا نمی توانند در این زمینه ها به موفقیت های قابل توجهی دست یابند.

بهره هوشی مقدار ثابتی نیست و درست است که در طول حیات تغییرات جدی نمی کند اما تا حدی می توان از طریق تمرین و قرار گرفتن در مقابل محرک های ذهنی مختلف میزان بهره هوشی را ارتقا داد.

انجام تست هوش تنها باید در مراکز معتبر روانشناسی و تحت نظر روانپزشک یا روان شناس انجام بگیرد.

ضرورت انجام تست هوش

بسیاری از والدین این سوال را می پرسند که آیا انجام تست هوش ضروری دارد یا خیر ؟

به گفته متخصصان در این زمینه نتایج آزمون هایی برای سنجش هوش کودکان از اهمیت زیادی برخوردار است ، چراکه نتایج این آزمون ها اطلاعات ارزشمندی در اختیار والدین و مربیان آموزشی قرار می دهد و آن ها متناسب با بهره هوشی هرکودک آموزش های متناسبی به وی داده و توقعاتی نیز در همان حد از او دارند.

کودکان با بهره هوشی بسیار بالا یا بسیار پائین به برنامه آموزشی مخصوص شرایط خود نیاز دارند. 

در مواردی که کودک در خانواده ای قرار دارد که در آن خانواده سابقه وجود اختلالات یادگیری یا کندذهنی وجود دارد انجام تست هوش ضروری است تا با تشخیص به موقع اقدامات درمانی و توانبخشی در کمترین زمان ممکن برای کودک آغاز شود.

انجام رفتارهای غیرعادی در کودکان نیز نیازمند بررسی بهره هوشی از طریق آزمون هوش است ، این امر لزوما به معنی کم هوشی نیست ، بسیاری از کودکان با بهره هوشی خیلی بالا به دلیل ناشناخته ماند استعدادهایشان رفتارهای غیرطبیعی از خود بروز می دهند.

والدین باید بدانند که هرگونه تمرین و روشی برای کمک به افزایش هوش کودک و یا تقویت آن را باید متناسب با توانایی های کودک و پس از مشورت با متخصص روانپزشک برای کودک خود مدنظر بگیرند.

تمرینات تقویت کننده هوش که خارج از توانایی های کودک است ( حتی در کودکان با هوش بالا ) می تواند تاثیر منفی بر روحیه کودک بگذارد.

 

کلمات مرتبط :

تست هوش در کرج – هزینه تست هوش – دکتر روانپزشک در کرج – بهترین روانپزشک کودکان در کرج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست