روش های کنترل خشم

خشم و عصبانیت یکی از واکنش های عاطفی است که نشان دهنده وجود نارضایتی در زندگی است.

در واقع خشم همیشه بد نیست و یک حق انسانی است که می تواند افراد را به مسئولیت پذیری بیشتر و رفتارهای صحیح تر ترغیب کند.

بر اساس تحقیقاتی که اخیرا انجام گرفته خشم می تواند به عنوان یک عامل انگیزشی موثر باشد.

دلایل و عوامل مختلفی در بروز خشم نقش دارند ، عواملی داخلی مانند خستگی ، خواب نامناسب و عوامل خارجی مانند رفتار نامناسب اطرافیان ، درک نشدن توسط دیگران و شرایطی مانند شرایط شغلی نامناسب می توانند سبب بروز احساس خشم و عصبانیت در افراد شوند ، به همین دلیل آشنایی با روش های کنترل خشم از اهمیت زیادی برخوردار است.

برای کمک به کنترل خشم و عصبانیت باید بدانیم که چه چیزی سبب بروز احساس خشم در ما شده ، وقتی علت چشم مشخص شد می توان تصمیم گرفت که آیا می خواهیم این احساس در ما وجود داشته باشد یا که خیر ؟

مراجعه به دکتر روانپزشک می توانید ما را در کنترل خشم یاری کند ، روانپزشک خوب با ارائه راهکارهای موثر سعی می کند تا به فرد کمک کند تا بتواند بر احساس خشم و عصبانیت در خود فائق آید.

روش های کنترل خشم

دور کردن افکار منفی . تفکر منفی یکی از مهم دلایلی است که سبب بروز خشم و تشدید آن در افراد می شود ، وقتی فرد بتواند از افکار منفی که در ذهنش می گذرد دوری کند می توان گفت که می تواند بر خشم خود نیز غلبه کند.

دوری از افراد منفی گرا . مراوده با افرادی که دائما افکار منفی را به ما نتقل می کنند و همیشه ساز مخالف می زنند یکی از عوامل تاثیر گذار در افزایش احساس خشم است ، با دوری کردن از این افراد می توان به افزایش احساسات مثبت در خود و کنترل خشم و عصبانیت کمک کرد.

فراموش کردن اتفاقات منفی گدشته . شاید دیروز اتفاق ناخوشایندی برای شما رخ داده که فرد کردن به آن سبب ناراحتی و بروز خشم در شما می شود. فراموش کردن اتفاقات منفی یکی از روش های کنترل خشم است که روانپزشکان توصیه می کنند.

انجام تکنیک های آرام سازی . تکنیک های آرام سازی همچون یوگا و تکنیک های تنفس عمیق نقش موثری در کاهش احساس خشم در افراد دارند. تکنیک های ماساژ نیز نقش موثر در کاهش تنش روحی دارد.

شمارش معکوس . شمردن اعداد از 100 تا یک یکی از تکنیک های موثر در کنترل خشم است ، در واقع این کار مانع از اوج گرفتن و تشدید احساس خشم در فرد می شود و به فرد کمک می کند تا بیاندیشد که آیا موضوع رخ داده ارزش بروز احساس عصبانیت شدید را دارد یا خیر ؟

گوش دادن به موسیقی . گوش دادن به موسیقی های مورد علاقه از موثرترین روش های کنترل خشم است که بسیاری از ما آن را تجربه کرده ایم.

 

کلمات مرتبط :

دکتر روانپزشک در کرج – مرکز مشاورده در کرج – بهترین مرکز مشاوره در کرج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست